Szkoła Podstawowa im. Stanisława Moniuszki w Bąkowicach |
|
|
|
MEN WOM Kuratorium WODIiP CKE OKE Wrocław Gmina Świerczów WSzPWN WSiP Polska |
|
|
CIEKAWIEJ, SZYBCIEJ, PEWNIEJ… Z początkiem roku szkolnego 2012/2013, w Szkole Podstawowej w Bąkowicach, ruszył projekt „Ciekawiej, szybciej, pewniej…” realizowany przez Gminę Świerczów ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Poddziałanie 9.1.2 „Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych”. W ramach realizacji tego projektu, w maju, został zorganizowany dla 40 uczniów trzydniowy wyjazd edukacyjny do Warszawy. Podczas wyjazdu dzieci zobaczyły i poznały najciekawsze miejsca stolicy, rozwijały zdolności poznawcze i zainteresowania. Wycieczkę po Warszawie zaczęliśmy do zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym twórcy Muzeum przyjęli założenie, że należy połączyć historię z nowoczesnością, miejsce pamięci ze współczesnymi środkami prezentacji i w ten sposób zakorzenić wydarzenia sprzed 60 lat we współczesnej świadomości narodowej. Następnie udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki. Został wybudowany w centrum Warszawy, jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Pałac Kultury i Nauki jest najwyższym budynkiem nie tylko w Warszawie, ale i w całej Polsce. Ma 230 m (bez iglicy 187 m), 42 piętra i kubaturę 817 tys. m2. Architektura pałacu łączy w sobie elementy socrealizmu, art déco i polskiego historyzmu. Na 30 piętrze znajduje się taras widokowy, z którego mogliśmy oglądać doskonałą panoramę Warszawy. Następnym punktem programu wycieczki były Łazienki Królewskie – letnia rezydencja króla Stanisława Augusta. O ich pięknie stanowi połączenie klasycystycznej architektury i bogatego, naturalnego otoczenia tworzącego zjawiskowe ogrody. Wszyscy podziwialiśmy Pałac na Wyspie, Amfiteatr oraz Starą Pomarańczarnię z Teatrem Stanisławowskim. Wycieczkę po Łazienkach zakończyliśmy pod Belwederem, gdzie wypatrywaliśmy naszego Prezydenta.
Drugi dzień wycieczki zaczęliśmy od Muzeum Narodowego, w którym podziwialiśmy obrazy oraz inne dzieła sztuki podzielone tematycznie i zamieszczone w Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego, Galerii Portretu Staropolskiego i Europejskiego, Galerii Sztuki XIX Wieku oraz Galerii Sztuki XX i XXI Wieku. W tym samym dniu udaliśmy się na spacer Starym Miastem – wyznacza go Plac Zamkowy i stojący przy nim Zamek Królewski, którego ogromne komnaty i ich bogaty wystrój zapierały nam dech w piersiach. Ta dawna rezydencja królewska wzniesiona została w XV wieku i od początku XVII do końca XVIII wieku stanowiła centrum polityczne i administracyjne Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Pośrodku Placu Zamkowego wznosi się Kolumna Zygmunta III Wazy – najwyższy i zarazem najstarszy świecki pomnik w stolicy. Widzieliśmy kościół św. Marcina – wzniesiony w poł. XIV wieku przez księcia mazowieckiego Ziemowita, Bazylikę Archikatedralną pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela – miejsce, w którym na przestrzeni wieków odbywały się koronacje, śluby i pogrzeby królewskie, gdzie zaprzysiężona została Konstytucja 3 Maja i gdzie obecnie spoczywa wiele zasłużonych dla Polski osobistości. Wyprawę Starym Miastem zakończyliśmy pod Pomnikiem Małego Powstańca. Następnie była przejażdżka autokarem po Warszawie, oglądanie Sejmu i Senatu, Kościołów i Pomników. Jedną z największych atrakcji było zwiedzanie Stadionu Narodowego – jest to wielofunkcyjny stadion sportowy (głównie piłkarski) na Kamionku w Warszawie, wybudowany w latach 2008-2011 w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia z myślą o turnieju finałowym Mistrzostw Europy UEFA Euro 2012 i oficjalnie otwarty w dniu 29 stycznia 2012. Posiada 4. – najwyższą kategorię w klasyfikacji UEFA. Na dwukondygnacyjnych trybunach znajduje się 58 500 miejsc siedzących, w tym 4600 miejsc o podwyższonym standardzie i 69 lóż mieszczących 800 osób. Dzień pełen wrażeń zakończyliśmy w Złotych Tarasach – wyjątkowym miejscu na modne zakupy i najlepszą miejską rozrywkę, położonym w samym sercu Warszawy, w sąsiedztwie Dworca Warszawa Centralna oraz Pałacu Kultury i Nauki.
Trzeci, a zarazem ostatni dzień wędrówki po stolicy rozpoczęliśmy przejazdem metrem, później był spacer po Warszawie, a następnie odwiedziny przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Ostatnim punktem wizyty w Warszawie był świat samodzielnego eksperymentowania w Centrum Nauki Kopernik, gdzie każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Tu trzeba wszystkiego dotknąć, przesunąć, spróbować. Wszystko przekręcić, przetestować, sprawdzić. Nie ma utartych ścieżek zwiedzania. To uczniowie sami decydują, co interesuje ich najbardziej. Nie można bać się pytać, nie można przejmować się błędami, trzeba testować, szukaj dziury w całym, mieć wyobraźnię, być niepokornym, bo każdy jest odkrywcą. Można było podziwiać wystawy i spróbować swoich sił w kręgach tematycznych: Korzenie Cywilizacji, Bzz, RE: generacja, Człowiek i środowisko, Strefa Świateł, Świat w ruchu, Człowiek i środowisko, Laboratoria, Teatr robotyczny, Teatr Wysokich Napięć, Park Odkrywców, Niebo Kopernika. Następnie wyruszyliśmy w długą powrotną podróż do domu. dyrektor szkoły – Cezary Zając |